2011.08.26. 08:44
A szilva hazájában is befejeződött a lekvárfőzés
Tunyogmatolcs - Tunyogmatolcson is befejeződött a már hagyománnyá vált Nemtudom szilva főzése.
Tunyogmatolcs - Tunyogmatolcson is befejeződött a már hagyománnyá vált Nemtudom szilva főzése.A tojásdad alakú gyümölcs kétszer akkora, mint a kékszilvafa termése. Gyümölcsének színe hamvasabb. Ezt a szilvát előszeretettel használják lekvárfőzésre a kurta kocsma hazájában. A településen az augusztusi szezon a szilvaszedésé és főzésé. A tradicionális főzési technikákat igénybe véve a község emberei előszeretettel készítenek ciberét és lekvárt üstben, melyet egész évben felhasználnak a családi étkezéseknél. Régen földbe ásott, gödörbe süllyesztett üstön történt a településen belüli lekvárfőzés.
A lekvárkészítés folyamata
Ma már új üstöket használnak az itt élő emberek, melyekben vitorla lapát segítségével tudják könnyedén forgatni az adott szilvamennyiséget. Általában hajnalban fognak neki a ciberézéshez. A megmosott szilvából annyit tesznek oda, amennyi belefér a kondérba. Ha már jól befőtt az adott mennyiség, akkor cserépszűrőn áttörik az egész adagot. A ciberézés után kezdődik a „szaporítás” és az „öregítés”, de már másnap reggelre kész lesz a kívánt lekvár. „ Az öregedő lekvár kavarása nehéz munka. Ezért ilyenkor már férfi veszi át a kavarást. A lekvárkészítés folyamatát édesapámtól tanultam meg még gyermekként és őt szintén az édesapja tanított meg”. – mesélte Somogyi Béla a Helyismereti Kör vezetője.
Ma sajnos már a hagyományok tisztelete elveszni látszik a településeken belül. Ám mindig lesznek olyan emberek, kik ezt a tüzet életben fogják tartani. Ezeknek az embereknek köszönhetően a személyes találkozások, társasági élmények megerősödhetnek, s éltető lángjuk tovább loboghat generációk számára.
– Széles Szabolcs –