Tűzvész

2024.08.14. 14:09

Óriási küzdelmet folytattak a hatalmas tűzzel, 90 embert kellett evakuálni

Több, egymáshoz épített raktár égett teljes terjedelmében Nyíregyházán kedd délután, a tűz sűrű, fekete füstjét a város távolabbi pontjairól, de még Nagycserkeszről is lehetett látni.

Szon.hu

Fotó: Dodó Ferenc

Szerdán délelőtt még mindig izzott, enyhén füstölgött a Rákóczi úton lévő épület maradványa, még akkor is keményen dolgoztak a tűzoltók hat technikai eszközzel, öt vízsugárral. Az utcán is sokan bámészkodtak, nézték a teljesen kiégett épületet, a lángok martalékává vált árukat. 

Fotó: Dodó Ferenc

Mintegy hétezer négyzetméteren csaptak fel a lángok kedden 16 óra előtt nem sokkal, az épületekben ruhákat tároltak, a tűz továbbterjedt egy többszintes irodaépületre is. A katasztrófában egy ember az épületben rekedt, a tűzoltók kimentették és átadták a mentőknek, könnyebb sérülésekkel szállították kórházba. Az útszakaszt több órára teljes terjedelmében lezárták. Az esethez Nyíregyházáról, Nyírbátorból, Kisvárdáról, Mátészalkáról, Hajdúnánásról, Baktalórántházáról, Szerencsről és Demecserből is érkeztek egységek. Dudás Szilvia tűzoltó százados elmondta, hogy összesen tizenhat technikai eszközzel, köztük három vízszállítóval, két magasból mentővel és egy S3-as különleges tűzoltó eszközzel, hatvannyolc hivatásos, tizenöt szabadnapos és négy önkéntes tűzoltó küzdött a lángokkal vízágyúkkal, csaknem tíz vízsugárral és habosított vízsugarakkal, és próbálta megakadályozni a még nagyobb tragédiát. A tűz mellett lévő Oltalom Szeretetszolgálat épületét is ki kellett üríteni, amire még sohasem volt példa élesben.
– A tűz oltását a Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei katasztrófavédelmi műveleti szolgálat irányította. Az egységek a lemezborítású raktárhelyiségeket roncsvágóval több helyen megbontották, majd munkagép segítségével az izzó, parázsló részeket szétszedték. A sűrű fekete füst miatt a borsodi katasztrófavédelmi mobil labor a tűzeset helyszínén, valamint a környező utcákban méréseket végezett, amelyek a lakosságot veszélyeztető mértékű káros koncentrációt nem mértek. A tűz keletkezési körülményeinek megállapítására tűzvizsgálati eljárás indul – részletezte Dudás Szilvia tűzoltó százados.

Fotó: Dodó Ferenc

Éppen a helyszínen tartózkodott Dombrády László nyugállományú tűzoltó ezredes, a Nyíregyházi Tűzoltó és Vízimentő Egyesület parancsnoka, aki elmondta, hogy a tűz bejelentése és kivonulás után úgynevezett felderítés folyik: megállapítják a tűz kiterjedését, a veszélyhelyzetet, és ennek megfelelően ha szükséges, további erőket riasztanak a kárhelyre, hiszen a bejelentő nem biztos, hogy pontos adatokat tud mondani. – A különböző döntéseket a tűz nagyságából és esetleges terjedéséből ítélik meg. Ilyenkor értesítik a társszerveket is, hiszen az áramot le kell kapcsolni, a gázszolgáltatónak is szólnak, hiszen ha van a területen gáz, akkor azt el kell zárni. Ha szükséges, akkor azokat a személyeket, akik veszélyben lehetnek kitelepítik, és biztonságos helyre terelik, ahogy történt ebben az esetben is. Az autóforgalmat is le kellett állítani, hiszen a tűzoltók beavatkozását veszélyeztetné a forgalom, egyrészt a bámészkodók miatt, másrészt a tömlőket, amelyek a vizet szállítják, károsíthatják az áthaladó gépjárművek, valamint hatalmas hőterhelés keletkezett, és átterjedhetett volna, illetve károsíthatta volna a járműveket is – részletezte a Megyei Tűzoltó Szövetség elnöke, és megjegyezte: sok szabadnapos tűzoltó, aki tudomást szerzett a keddi tűzről önként jelentkezett szolgálatra, a beavatkozás intenzitását a legnagyobb létszám mellett próbálták végrehajtani.

Megfeszített munka

Dombrády Lászlótól azt is megtudtuk, hogy a tűzoltóknak van egy úgynevezett bevetési ruhája, ami véd a hő ellen. Mivel ebben az esetben felszabadultak olyan anyagok, amelyek közvetlen belélegzéssel, lehet, hogy károsították volna az egészségüket, légző felszerelésben, légző palackokkal álarcokkal dolgoztak. A tűzoltók folyamatosan váltották egymást a megfeszített több órás munkában. A lángok eloltása után pedig az utómunkálatok kezdődnek meg. – Gyakorlatilag szét kell szedni az épületet, minden egyes részét megnézik, hogy nincs-e valahol még izzó maradvány. Ezt követi természetesen a tűzvizsgálat, ami már tudomásom szerint folyik. Meg kell állapítani, hogy mi okozta a tüzet, van-e személyi felelősség ebben az esetben, ez egy hosszabb folyamat. Tanúkat kell meghallgatni, bizonyítékokat kell keresni, tehát minden számba vehető okot meg kell nézni, és ki kell vizsgálni – fejtette ki a nyugállományú tűzoltó ezredes, és hozzátette: ebben az esetben is a tulajdoni- és biztosítási viszonyokat kell tisztázni, ilyenkor megnézik, hogy meg voltak-e a kötelező, például elektromos vagy villámvédelmi felülvizsgálatok. 

Délután négy órakor észlelték az Oltalom Szeretetotthon munkatársai a szomszédos telken lévő épület füstjét. – Hamar kiérkeztek a tűzoltók, rendőrök, és kiderült, hogy nagyobb a baj, mint amire számítottunk – mesélte Papp András intézményvezető-helyettes. – Felmerült a veszélye annak, hogy a tűz átterjed az intézményeinkre is, ezért evakuálni kellett a 40 férőhelyes átmeneti szállóból, illetve az 50 férőhelyes idősek otthonából is az embereket. Sok idős beteg ember van, fekvőbetegek is, akik folyamatos ápolásra szorulnak. Szerencsére ebben kaptunk a rendőrségtől és a mentőszolgálattól is segítséget, illetve nagyon sok munkatársunk a munkaideje lejárta után is itt maradt, illetve bejöttek szabadnapról, szabadságról is, és természetesen itt a szemben lévő családok átmeneti otthonának, illetve az egészségügyi alapellátási igazgatóságnak a munkatársai is nyújtottak segítséget. Így sikerült biztonságba helyeznünk az összes ellátottunkat. A katasztrófavédelem munkatársai tudták kontrollálni a helyzetet, és meg tudták védeni a tűz melletti ingatlanokat. Szerencsére nem történt nagyobb baj, és így 21 órakor megkezdhettük a visszatelepülést. Mivel évente tartunk tűzriadó próbát, fel voltunk készülve erre az esetre, ezért is mehetett gördülékenyen a kiürítést, de éles helyzetben soha nem voltunk még, mindenki aggódott azért egy kicsit – mondta Papp András, az Oltalom Szeretetotthon intézményvezető-helyettese, és megjegyezte: a közben eltelt időben arra is felkészültek és megtalálták a megoldás arra is, hogyha nem térhetnek vissza a saját épületükbe. Az Oltalom Szeretetszolgálat a Magyarországi Evangélikus Egyház fenntartásával, a nyíregyházi önkormányzattal kötött ellátási szerződés keretében végez szociális munkát. Jászai Menyhért alpolgármester a Polgármesteri Hivatal Szociális és Köznevelési Osztályának munkatársaival kezdte meg az ellátottak esetleges áthelyezésének megszervezését, folyamatos kapcsolatot tartott a rendőrség és a Katasztrófavédelem munkatársaival. A Nyíregyházi Gyermekjóléti Alapellátási Intézmény és a Nyíregyházi Szociális Gondozási és Egészségügyi Alapellátási Központ Egészségügyi Centrumának munkatársai az akut ellátásban nyújtottak segítséget. A tűzoltóegységek emberfeletti munkájának köszönhetően végül sikerült eloltani a tüzet és így nem volt szükség az átszervezésre, az ellátottak visszatérhettek a saját helyükre.

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a szon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában