Bérfejlesztések

2 órája

Mikor lehet 1000 euró a minimálbér?

A munkaadói oldal egységes álláspontot alakított ki, miután felmérte tagsága véleményét – mondta Czomba Csaba, a VOSZ vármegyei elnöke. A minimálbér-emelés tervezett mértékéről elmondta, 2025-re 8 százalékos emelést tartanak reálisnak.

Tarnavölgyi Gergely

Czomba Csaba szerint az idén 1 százalék körüli (vagy ez alatti) GDP növekedési ütem valószínűsíthető

Fotó: MW-archív

Czomba Sándor foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkár nyilatkozta a minimálbér emelésével összefüggésben a napokban: a munkaadói oldal 8, 10, 12 százalékos, míg a munkavállalói 10, 12, 14 százalékos minimálbér-emelést szeretne elérni a következő három évben.

minimálbér
A minimálbér emelésének mértékéről egyelőre eltér a felek véleménye
Fotó: MW-archív

A fókuszban a minimálbér felzárkóztatása áll

– Figyelembe véve a tagság véleményét és a legfrissebb gazdasági adatokat, különösen a 2024. harmadik negyedéves GDP-adatokat és a társas vállalkozások körének szűkülését, óvatosabb bérfejlesztési pályát javasoltunk. Továbbra is támogatunk egy 3 éves bérmegállapodást, amelynek középpontjában a minimálbér felzárkóztatása áll, továbbra is vállalhatónak tartjuk azt a törekvést, hogy a minimálbér 2027. január 1-től érje el a rendszeres bruttó átlagkereset ötven százalékát, ami a minimálbérek megfelelőségét biztosító EU-s direktívának is eleget tesz. Jelenleg, az ismert adatok és trendek alapján a rendszeres bruttó átlagkereset tekintetében inkább a hat százalékos, mint a nyolc százalékos átlagos éves növekedési szinteket tartjuk reálisnak, amennyiben a foglalkoztatói közterhek nem csökkenek, figyelembe véve természetesen az infláció és a termelékenység alakulását – sorolta Czomba Csaba. Hozzátette, az idén 1 százalék körüli (vagy ez alatti) GDP növekedési ütem valószínűsíthető, a fellendülésre (összhangban a gazdaságpolitikai várakozásokkal) 2025-27-ben, fokozatos kibontakozással lehet számítani (bár a bizonytalansági tényezők és a kockázatok nagyok).

A VOSZ vármegyei elnöke elmondta, a fentiek figyelembevételével, a jelenlegi adatok alapján, a Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fórumának legutóbbi ülésen az alábbi minimálbér-növelési ütemre tettek javaslatot:

  • 2025-re 8 százalék
  • 2026-ra 10 százalék
  • 2027-re 12 százalék

A garantált bérminimum növelésére inkább csak 2025-re vonatkozóan, és a minimálbér-növelésnél óvatosabb mértékben állapodnának meg a felek, hiszen ez még inkább bérfelhajtó erővel bír és a VOSZ nem látja még az ágazati bértarifa rendszer fejlődési lehetőségét, ahogy ennek kifutását sem.

Felülvizsgálják a bérmegállapodás ütemezését 

– Egyetértünk azzal is és nyitottak vagyunk arra, hogy a 2025. évi első negyedéves növekedési adatok alapján a bérmegállapodás ütemezését felülvizsgáljuk és korrigáljuk a bérfelzárkóztatást, különösen akkor, ha a gazdasági kormányzat közteher-csökkentéssel, például a szocho csökkentésével, vagy akár célzott kkv-s programmal enyhíteni tud a munkaadói terheken, a munkaerő-költségeken – emelte ki Czomba Csaba.

A VOSZ vármegyi elnöke szerint a fentiek nem mondanak ellent az 1000 eurós minimálbér és 1 millió forintos átlagbér elérésének, mint ambiciózus gazdaságpolitikai célkitűzéseknek: ha minden jól alakul (gazdasági fejlődés, világgazdasági környezet), ezek a kereseti szintek elérhetőek lehetnek az elkövetkező 3-4 évben. 

A vállalkozói oldal még nem fogadta el a VOSZ elképzeléseit, így a tárgyalások még folytatódnak.
 

A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) országos konzultációt indít a 2025-ös minimálbérről, hogy a vállalkozások véleményét beépítse a kamarai javaslatokba. Az új elnök, Nagy Elek, célja, hogy a bérpolitika kiszámítható és fenntartható legyen. A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke a gazdaság egészét képviselő köztestület vezetőjeként kötelességének érzi azt, hogy a vállalkozások véleményét megkérdezve a kamarai hálózat javaslatai alapján alakítsa ki a gazdaság érdekeit szem előtt tartó kamarai véleményt. A bérpolitika kialakítása során nem hagyható figyelmen kívül a gazdasági szereplők teherbíró képessége, ami szorosan összefügg a vállalkozások termelékenységének kérdésével. Az MKIK egy átfogó, reprezentatív országos kutatást indít a 2025. évi minimálbér kérdésében, mely során több száz vállalkozást tervez megkérdezni és egy online konzultációt is indít annak érdekében, hogy bárki elmondhassa véleményét ebben a fontos kérdésben. A kérdőív kitölthető november 20-áig az alábbi linken: Országos konzultáció a 2025-ös minimálbérről

Az összesített eredményt november 22-én az MKIK eljuttatja a Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fóruma tagjainak, gazdasági döntéshozóknak és a további érintett partnereknek, valamint elérhetővé teszi a weboldalán.



 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a szon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!