Balkány

3 órája

Agrártámogatás: az új rendszer tönkre tenné az EU agrárgazdaságát

A brüsszeli döntéshozók újra érdemi párbeszéd nélkül döntenének a magyar gazdák feje fölött. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) és a Magyar Gazdakörök Országos Szövetsége (MAGOSZ) online petíciót indított a jelenlegi agrártámogatás rendszerének átalakítása ellen.

Tarnavölgyi Gergely

Papp Zsolt György (balról), Jakab István és Jakab Anna

Fotó: Kelet-Magyarország/Sipeki Péter

Az Európai Bizottság arra készül, hogy elvegye a területalapú támogatásokat a gazdáktól, és kétes minőségű import élelmiszerekkel árasztaná el a piacot, veszélyeztetve ezzel a hazai élelmezésbiztonságot. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) és a Magyar Gazdakörök Országos Szövetsége (MAGOSZ) online petíciót indított a mostani agrártámogatás rendszerének átalakítása ellen, amit a magyar kormány is támogat – hangzott el a csütörtökön megrendezett balkányi sajtótájékoztatón, melynek vendégeit először Rácz Imre, a NAK vármegyei elnöke köszöntött. Mint fogalmazott, sajnos a tavalyi gazdatüntetések hangja nem jutott el a brüsszeli döntéshozók fülébe, és most egy olyan, a területalapú támogatás rendszerét alapjaiban megreformáló program van készülőben, ami a magyar gazdák számára teljességgel elfogadhatatlan.

agrártámogatás
Terítéken az agrártámogatás: a hazai álláspont egyértelmű, nem szabad változtatni a jelenlegi rendszeren
Fotó: Kelet-Magyarország/Sipeki Péter

Az agrártámogatás rendszerének átalakítása a magyar gazdákat is érinti

– Az agrárium egyébként is számos kihívással küzd, ezekkel a valós kihívásokkal kellene foglalkoznia az Európai Bizottságnak, nem pedig azzal, hogyan nehezítsék tovább az uniós gazdák életét – ezt már Nemzeti Agrárgazdasági Kamara élére nemrégiben megválasztott, újfehértói származású Papp Zsolt György mondta a balkányi rendezvényen. Hozzátette, az agráriumnak meg kell tudni tartani a hatékonyságát, versenyképességét, válságállónak kell lennie. A területalapú támogatások nagyban hozzájárulnak ehhez, hazánkban is több mint 150 ezer gazdálkodót érintenek közvetlenül. De, mint ahogy a NAK elnöke fogalmazott, ezek nem ingyen pénzek, hanem szigorú elvárásoknak kell megfelelni a termelés során. 

– A stratégiai párbeszédről készült bizottsági jelentés a klímaváltozásért fő felelősnek fogja fel a mezőgazdaságot, mindenféle tudományos alap nélkül. Elfogadhatatlan adóemelésekkel szoktatnák le a fogyasztókat Európa-szerte a húsfogyasztásról, és ismeretlen eredetű élelmiszerekre szoktatnák át őket – fogalmazott. Papp Zsolt György hangsúlyozta: a magyar kormány elkötelezett az agrárium mellett, kimagasló mértékű, 80 százalékos nemzeti forrást biztosít az uniós pénzek mellé.

A MAGOSZ elnöke szerint a brüsszeli jelentéstervezet nem másról szól, mint hogy az európai gazdák számára eddig jogszerűen járó támogatásokat jövedelemalapú támogatássá alakítsák át.

– Ez gyakorlatilag nem jelent mást, mint hogy saját kényük-kedvük szerint elvonhassák a későbbiekben a gazdáktól a támogatást – vélekedett Jakab István.

El a kezekkel a magyar gazdák jövőjétől!

A Magosz elnöke szerint ezzel a döntéssel annak is megágyaznak, hogy az ukrán termékek korlátlanul jöhessenek be az Európai Unió területére, és ezzel gyakorlatilag tönkre téve az EU agrárgazdaságát. 

– El a kezekkel a magyar gazdák jövőjétől, el a kezekkel attól, hogy elvegyék a támogatásokat! – hangoztatta a balkányi sajtótájékoztatón Jakab István. Hozzátette, a francia gazdák már demonstrációkat szerveznek november közepére, a német gazdák is jelezték, hogy ez nagyon nem az, amit szeretnének. Mielőtt a korábbinál sokkal nagyobb európai tüntetési hullám következne, az uniós döntéshozóknak erősen meg kellene fontolniuk, hogy hatástanulmányok nélkül akarják-e ismét átalakítani a Közös Agrárpolitikát. Mindez nemcsak a termelőket, hanem valamennyi fogyasztót, uniós, illetve magyar polgárt érint. 

A rendezvényen elhangzott: 

  • a tervezet értelmében a területalapú támogatásokat, amelyek elosztása objektív rendszer alapján működik, ki akarják cserélni egy sokkal bonyolultabb szabályrendszeren alapuló, jövedelempótló, jövedelemalapú támogatásokra. 
  • A tervezet második sarkalatos eleme a húsfogyasztást veszi célba; az intézkedés lényege, hogy az állattartók kapjanak támogatást azért, hogy visszafogják a termelésüket, miközben adóemelést javasolnak azért, hogy a fogyasztók nehezebben jussanak hozzá a hústermékekhez. 
  • Ez nemcsak a gazdák ügye, hanem az európai élelmiszer-előállítóké, az európai élelmiszer-fogyasztóké is, és ezzel a javaslattal nemcsak a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara, hanem a V4-ek országai sem értenek egyet

Halálra lennének ítélve 

A csütörtöki sajtótájékoztatón részt vett Gaál Gergő vásárosnaményi fiatal gazdálkodó is, aki a MAGOSZ Ifjú Gazda Tagozatának vármegyei elnöke is egyben. Elmondta, hogy a hozzájuk hasonló kis- és közepes agrárvállalkozások a területalapú támogatások nélkül halálra lennének ítélve, hiszen az éves költségvetésük nagy részét képezik a különféle (AÖP, AJP) jogcímeken adott támogatások.

– Ha ezt a pillért megvonnák tőlünk, akkor nagyon nehéz helyzetben lennénk, pedig a gazdaságunk igyekszik a különböző klímavédelmi célokat figyelembe venni – mondta Gaál Gergő.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a szon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában