Nyíregyháza

2024.03.17. 15:30

Saját törvényeik szerint élnek

A cserkészek mindent megtanulnak, amire éles helyzetben szükségük lehet.

Csáki Alexandra

Cseh Ábellel, a IX. Észak-Alföldi Cserkészkerület vezető tisztjével beszélgettünk

Fotó: Csáki Alexandra

A cserkészet egy önkéntes, pártpolitikától független, vallásos ifjúságnevelő mozgalom, amely támogatja a fiatalok testi, lelki, társadalmi és szellemi fejlődését, és ami mindenki számára nyitott.
– Szeretném az önkéntes jelzőt kihangsúlyozni, ugyanis mindenki, aki jelenleg a szövetség tagja – leszámítva az adminisztrációért felelős felnőtt dolgozókat – saját indíttatásból és anyagi ellenszolgáltatás nélkül foglalkozik a gyerekekkel és igyekszik átadni nekik a cserkészértékeket. Nekünk ez a hobbink, ami által igyekszünk mi is fejlődni – szögezte le elöljáróban Cseh Ábel. A IX. Észak-Alföldi Cserkészkerület vezető tisztjével, az 1903. Dávid Cserkészcsapat tagjával nemrégiben podcast-sorozatunk vendégeként beszélgettünk a mozgalomról, melynek gyökerei az 1900-as évek elejének Angliájáig nyúlnak vissza, s lord Baden-Powell, a brit hadsereg tábornokának nevéhez fűződik.

Uniformis és jelvények

A cserkészek egyenruhájához sokan társítanak militarista gondolatokat, de erről szó sincsen: az öltözékükkel csupán azt szeretnék kifejezni, hogy a minden cserkész egyenlő, érkezzen szegény vagy gazdag családból.
– Amellett, hogy az egyenruha praktikus és kényelmes, sokat elmond a viselőjéről. Helyet kapnak rajta a hovatartozási jelvények – azaz, hogy melyik kerületnek és csapatnak  a tagja –, árulkodik a táborokról, melyeken részt vett, illetve vannak a  különpróba-jelvények, amik megmutatják, hogy a tulajdonosuk milyen új és hasznos tudást sajátított el a mozgalmon belül – magyarázta Ábel, aki bepillantást engedett a Magyar Cserkészszövetség történetébe, felépítésébe – erről bővebben a Szabolcs Online-on, a Videán és a Spotify-on elérhető podcastban hallhatnak.

Az észak-alföldi kerület vezető tisztje néhány érdekességet is megosztott a beszélgetés során. Elmondta többek között, hogy van egy tíz pontból álló törvényük, ami útmutatóul szolgál ahhoz, hogyan éljék a cserkészéletünket. A mozgalmon belül „Jó munkát!”-tal köszönnek egymásnak, amire válaszolhatják a cserkészjelszóval azt, hogy „Légy résen!” – ebből a civil életben is kiderül, hogy egy másik cserkésszel sodorta össze az embert a sors.

Cseh Ábel 2011-ben tett fogadalmat.

– Alapvetően a cserkészcsapatok határozzák meg, hogy hány éves kortól fogadnak gyerekeket. A foglalkozásokat képzett őrsvezetők tartják, akik jellemzően középiskolások. Folyamatosan készülniük kell ezekre az alkalmakra, melyeken a gyerekek megtanulják az alapokat. Ha pedig le tudják tenni az újoncpróbát,  megkapják a zöld nyakkendőt. A próbán számot adnak az általuk elsajátított ismeretekről, amikre azért van szükségük, hogy a cserkésztáborokban otthonosan mozogjanak.

Játékos tanulás

– Igyekszünk minden tevékenységünket játékként felfogni. Alapelvünk a cselekedve tanulás: miközben játszunk, elsajátítjuk azokat a képességeket, amikre szükségünk lesz éles helyzetekben, tábori szituációkban. Éppen ezért fontos, hogy a vezetők ebben a formában is át tudják adni a tudásukat, legyen szó elsősegély-nyújtásról vagy csomózásról – mutatott rá Ábel, akinek kiképzőként rendkívül fontos, hogy olyan eszközöket adjon a leendő őrs­vezetők kezébe, amik minden szituációban eredményesen alkalmazhatók.
– Ilyen élménypedagógiai eszközökkel lehet hozzásegíteni őket ahhoz, hogy valódi közösségként működhessenek. Igyekszünk külsős szakértőket is bevonni, például olyan pszichológiát tanuló egyetemistákat, akiket a mozgalom „nevelt fel”, és szívesen szánnak időt ránk.

A cserkészethez hozzátartozik a vallás, a hit.

– Olyannyira, hogy a második törvényünk úgy fogalmaz: „A cserkész híven teljesíti kötelességeit, amelyekkel Istennek, hazájának és embertársainak tartozik.” Amikor alapítónkat, lord Baden-Powellt megkérdezték arról, mikor lett része a vallás a cserkészetnek, azt válaszolta, hogy mindig is benne volt. Számára az, hogy a természeten keresztül szemlélheti Isten csodálatos, teremtett világát, illetve igyekszik mindenki felé szeretettel fordulni, és az egész életét úgy élni, hogy egyre közelebb kerüljön a krisztusi emberideálhoz, a mozgalom szerves részét képezte. Ebben a szellemben élünk és formáljuk a közösségünket mi is.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a szon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!