2022.03.09. 12:53
Elragadja őket a hangulat
Szabolcs-Szatmár-Bereg megye 53 településén összesen 69 szakkör indult.
Fotó: MW-archív
Amikor a pandémia miatt egyik napról a másikra bezártak a színházak, a múzeumok s a kulturális központok, az intézmények egy része az online térbe költözött. Internetes tartalmakkal próbálták meg tartani a kapcsolatot a nézőikkel, látogatóikkal, ebben az időszakban jött létre a SZAKKÖR, a Nemzeti Művelődési Intézet tudásmegosztó felülete is.
Az volt a cél, hogy a hagyományos szakköri tevékenységek egyes fázisaiba az internet segítségével beavassák a látogatókat, s hogy összegyűjtsék, rendszerezzék és népszerűsítsék a közösségi tevékenységi formákat. Nagyon népszerűek voltak a videók, ám tény: a tanulási folyamatba a kézműves tevékenység nem vihető át a kétkezi munka és az érzékszervek segítségével szerzett tapasztalatok kihagyásával, ezért volt nagy öröm a Nemzeti Művelődési Intézet számára, hogy 3 ezer szakkör jelenléti megtartásához kapott állami támogatást.
Mintha megállna az idő
– Ennek köszönhetően Szabolcs-Szatmár-Bereg megye 53 településén 69 szakkör indult: az érdeklődők megismerkedhettek a mézeskalács- és a nemezkészítés, a hímzés, vesszőfonás, csipkeverés, gyöngyfűzés alapjaival – tájékoztatta lapunkat Nagy Edina, az intézet megyei igazgatója.
– A különböző tájegységeken sok helyen rejtett vagy elfeledett formában, de él a hagyomány, a szokásrendszer, a településre, a tájra jellemző népi kézművesség, amit fel kell tárni és újraéleszteni. Az egyén és a helyi közösségek önkifejezéséhez kitűnő lehetőségeket kínál a kézművesség különböző ágainak felelevenítése, különösen akkor, ha a helyi hagyományokra épül. A fazekasműhelyek, fafaragó közösségek, hímző körök, kosárfonó csoportok, bőrművesek, szíjgyártók, nyergesek, gyapjú- és vászonszövő csoportok, illetve az egyének alkotásai nemcsak az örömszerzés forrásai, hanem funkcionális termékek is egyben.
– A mézeskalács- vagy nemezkészítés, gyöngyfűzés, hímzés, vesszőfonás és csipkeverés alkalmain helye van a mesemondásnak, históriázásnak is. Számos vidám, korábban megélt történetet elevenítenek fel ilyenkor a résztvevők, olyan, mintha megállna az idő. Sokszor észre sem veszik, hogy elrepülnek az órák: a környezet, az aprólékos figyelmet igénylő munka, a hangulat elragadja őket. Vannak, akik azt mondják, hogy minden, amit kézzel csinálnak, terápiás jellegű.
Az összekapcsolódást szolgálja
– A kézműves-foglalkozásokon résztvevők elmondása alapján ezek az összejövetelek a társadalmi élet fontos részét jelentik számukra. A programnak köszönhetően helyet kap a női alkotókészség mellett a nőiség lelkiereje is. Megbeszélhetik ügyes-bajos dolgaikat, kikérhetik az idősebbek vagy tapasztaltabbak tanácsait élethelyzeteikkel kapcsolatban. A kézműves-foglalkozások révén így válnak a közösségi színterek olyan térré, mely az összekapcsolódást és a szívben virágzó életet hivatott szolgálni – tette hozzá Nagy Edina.