Ajak

2020.10.10. 11:30

Mágussal varázsolna a különleges vágtán

Négy lovas reprezentálja Szabolcs-Szatmár-­Bereget a közönség nélküli, tizenharmadik Nemzeti Vágtán.

A Hernádnémetiben élő zsoké a Borsodi Vágtán is részt vett

Fotó: Borsodi Vágta

Az idei Nemzeti Vágta más lesz, mint az előző tizenkettő. Jóval kisebb lesz a nyüzsgés Budapest emblematikus helyén, a Hősök terén, ugyanis a koronavírus-járványhelyzet miatt közönség nélkül rendezik meg a látványos programsorozatot. A nyolc helyszínen tartott elővágták győzteseivel összesen hetvenkét lovas vesz részt a versengésen, amit a Duna csatorna élőben közvetít.

Óriási élmény volt

A hét éve először kiírt nemzetközi futam is különleges lesz, hiszen amíg az előző években az Egyesült Államoktól Katarig érkeztek versenyzők, addig ezúttal hazánkban élő külföldiek ülnek nyeregbe. A Bábolnai Nemzeti Ménesbirtok arab ménesének shagya-arab lovain Magyarország mellett Horvátország, Szlovákia, Románia, Mexikó, India, Mongólia, Szlovénia, Csehország és Szerbia képviselői rajtolnak el.

A szervezőktől kapott tájékoztatás szerint négy lovas reprezentálja Szabolcs-Szatmár-Bereget: Ajak versenyzője Bak Edina lesz, Mándok zsokéja Gór Anikó, Nyíregyháza képviseletében Garai Roland indul el, a kishuszár futamon pedig Garai Richárd vesz részt.

Bak Edina Mágus nyergében
Fotó: Éles Virág archívuma

– Már egészen kicsi koromtól lenyűgözött a lovak látványa, de csak tizenhárom éves koromtól adódott lehetőségem a lovaglásra. Azóta nem tudom elképzelni az életem lovak nélkül – reagált megkeresésünkre a Hernádnémetiben élő Bak Edina, aki először 2013-ban indult el a Nemzeti Vágtán egy jó ismerőse felkérésére.

Óriási élmény volt, rögtön magával ragadott a vágta hangulata. Azóta minden évben készülök arra, hogy ott lehessünk.

– Az hajt, hogy a felkészülés végére a lovam képességeihez mérten kihozzam belőle a maximumot. Nincs konkrét célom, nekem sokkal fontosabb az odáig vezető út, az együtt töltött közös munka. Természetesen a közönség jelenlétében teljesen más az egész, ám a versenyzésben ez bennünket nem befolyásol.

Bak Edina a ló tulajdonosának, az ajaki Kovács János invitálására indul el a város színeiben.

Nagyon érzékeny ló

– Mágus egy ötéves, kisbéri félvér, herélt ló. Tavaly novemberben került át hozzám, Borsod-Aba­új-­Zemplén megyébe, azóta dolgozunk együtt. Mágus egy nagyon érzékeny ló, szoros kapcsolat alakult ki közöttünk. Talán ezért nem is annyira várom a vágtát, mert fájni fog a szívem, amikor utána hazaköltözik. Tisztában vagyok azzal, hogy a telivérezett lovaknak nagyobb az esélyük, de nem adjuk fel, küzdünk a végsőkig – mondta Bak Edina, aki tizenkét órás munkarendben ­tevékenykedik egy miskolci cégnél, a szabadidejének a legnagyobb részét a lovakra fordítja. A maga nemében ő is egy mágus.

LTL


Beépült a köztudatba

A szervezők szerint az elmúlt tizenkét év eredménye azt igazolja, hogy a történelmi hangulatú lovas esemény beépült a köztudatba, széles körű népszerűségnek örvend, beváltotta célkitűzéseit, és a hagyományőrzés különleges, szórakoztató, nemzeti egységet teremtő eszköze lett. A televízió közönsége is figyelemmel kísérheti a kishuszár vágtát, amelyen tizennyolc település fiataljai versengenek, a méneshajtást a szilvásváradi lipicai ménessel, a huszárság minden elemét felvonultató történelmi bemutatót, a magasugrató és kocsitoló versenyt is.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a szon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!