Nyíregyháza

2020.09.18. 10:58

A Rétköz kincseivel ismerkedtek

Az egyesület tagjai közül többen saját verssel, novellával tették teljesebbé a különböző állomásokat.

Bessenyei György szobránál

Fotó: egyesület

Közösségépítő és kulturális kapcsolatokat is fejlesztő céllal rétközi kirándulást rendezett a közelmúltban a nyíregyházi Móricz Zsigmond Kulturális Egyesület lelkes tagsága.

Gasztronómiai élmények is

– Az egyesületünk hosszú évek óta egyre kiterjedtebb szellemi kapcsolatrendszerrel rendelkezik, s az irodalmi küldetéstudattal párhuzamosan bővítjük azon kapcsolódási pontjainkat is, amelyek a regionális kultúra értékeinek sokrétű ápolását is teljesebbé teszik – tájékoztatta szerkesztőségünket Körei László, a civil szervezet tagja.

– Az egyesület tagjai közül többen saját verssel, novellával tették teljesebbé a különböző állomásokat. Az egyesületünk alapító titkára, dr. Bihari Albertné olyan komplex programot szervezett, ami Nagyhalásztól Tiszabercelig számos szellemi és gasztronómiai élményt tartogatott a számunkra. Nagyhalászban megtekintettük a 18. század végén épült Csuha-Kállay-kúriát. Az 1830-ban klasszicista stílusban átalakított épületben a Kállayak agancs- és lepkekiállítását csodáltuk meg. A városi könyvtárat és a református templomot Fekete Zsolt helytörténész és Móré Lászlóné könyvtárigazgató kalauzolásával ismertük meg. Anóka Eszterre, a város fiatalon elhunyt költőnőjére is emlékeztünk Budaházi István költő Anóka Eszter emlékére írt Üzenet c. versének tolmácsolásával.

– Az ibrányi helytörténeti gyűjteményt is megtekintettük Tábori Tibor szakmai vezetésével. Tiszabercelre, Bessenyei György szülőházához is ellátogattunk rétközi kirándulásunk alkalmával. A felvilágosodás korának kiemelkedő költője, írója, filozófusa, testőre, kultúraszervezője kiemelt szerepet játszott az életünkben, hiszen többen is kötődünk a fény emberéről elnevezett egykori Bessenyei György Tanárképző Főiskolához. A tiszaberceli műemlék szivattyútelep megtekintése is különleges élményt jelentett. Tiszateleken gasztronómiai élményekkel és a táj szépségével gazdagodtunk.

Az egyesület tagjai ellátogattak Kemecsére is, ahol a helytörténeti múzeum kincsei értékes ismeretekkel gazdagították a látogatókat.

Aktív szerep a jövőben is

– Lucza János múzeumalapító helytörténész remek, tartalmas, színes kalauzolása jóvoltából megismerhettük a település múltját és híres honvédtisztjeit. Tagságunk több generáció összefogásával a jövőben is aktív szerepet szeretne játszani az irodalmi értékek ápolása és a kistérségi, regionális kultúra népszerűsítése terén – tette hozzá Körei László.

MML

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a szon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!