Kovászos kenyér

2020.03.29. 11:00

Videó: Dr. Gődény megmutatja, hogyan süss otthon kenyeret!

Ha a járvány sokáig elhúzódik, a kovász mesterei a fél országot jó kenyérre szoktatják.

Fotó: Dodó Ferenc

Amit a korábbi rohanó életformánk nem tett lehetővé, arra most több időt fordíthatunk. Ezért is gondolják egyre többen, hogy kenyérért sem a pékségbe rohannak, hanem elkészítik maguk. Nincs is finomabb és egészségesebb a házias ­kovászos kenyérnél, aminek az elmúlt időszakban számos jótékony hatására fény derült.

Egyre többen csatlakoznak

– Március 14-e óta a rendkívüli intézkedések hatására valóságos reneszánsza lett az otthon sütésnek. Annyi érdeklődő és műkedvelő kézműves áll ma a konyhákban, hogy nem győzzük őket ellátni jó tanácsokkal – mondta el lapunknak az orosi Béres Gyula, a Nagyi kovászos kenyere Face­book-csoport megalapítója, akiről korábban már olvashattak lapunkban. Évekkel ezelőtt indította el a csoportot, éppen azoknak kedvezve, akik elindulnak a kovásszal sütés izgalmas útján. Egyre többen csatlakoztak hozzájuk, ám amíg korábban 20-30 érdeklődőnek kellett tanácsot adni, most naponta akár 150-nek is, mintha hirtelen mindenki kovászt akarna nevelni – tette hozzá.

– Hatalmas az érdeklődés a kovászos kenyér iránt, ám aki eddig soha nem csinált ilyet, annak nem sok fogalma van a kovászról. Pedig csupán két összetevőből, lisztből és vízből áll, „elindítani” érlelni viszont már nem is olyan könnyű, ügyelni kell az arányokra, az erjedési folyamatokra, a hőmérsékletre, és az úgynevezett etetések pontos rendjére is. Éppen emiatt kissé türelmetlenek az emberek, látva, hogy a folyamat nem úgy működik, mint élesztővel. Máskülönben nem győzöm hangsúlyozni, a kovászkészítés olyan, mint a gyermeknevelés: mert bármennyi kovásznevelő sémát is ismerünk, mindig a kovász diktál, arra kell figyelni, és így lehet igazán megérteni, milyen gondoskodást vár el – tette hozzá.

Vannak helyi tanáraink

Szerencsére egyre több, tanulást segítő kisfilm jelenik meg a videómegosztókon, nem egyszer médiaszemélyiségek, neves pékek sajátítják el a módszert, és adják tovább a tudást a kezdőknek.

Ahogy arra Béres Gyula felhívta a figyelmet, Szabadi Szabolcs mesterpék is ilyen, és a Péksuli Szabival sorozatából a kovászolt kenyér sütését bemutató kisfilmjét eddig már több mint 460 ezren látták.

Szerencsére nekünk, az ország keleti csücskében élőknek is van közismert és népszerű „mestertanárunk”, ugyanis a játékfilmek képkockáiról már jól ismert dr. Gődény György (civilben gyógyszerész) ugyancsak ismeretterjesztésbe kezdett, Patikus kenyeret süt címmel.

Mi a baj a kenyerünkkel?

– Én magam is a kovászos kenyér legendájával találkoztam először. Édesanyámtól hallottam, hogyan sütött a nagyanyám kéthetente kenyeret, ami nem penészedett meg a következő sütésig sem, nem úgy, mint a mostani boltiak. Sok kutatási anyag jutott el hozzám, amiben elmondták, mi is a baj a táplálkozásunkkal, a kenyerünkkel.

Ha neki megy, másnak is fog

– Több szakember is rámutatott: a kovász olyan fermentációs folyamatokat indít el, amelyek emészthetővé teszik a kenyérben lévő anyagokat, és ha ez az erjesztés elmarad, abból komoly betegségek is származhatnak.

– Fél éve döntöttem úgy, hogy én is sütni kezdek. Rá kellett jönnöm: ahány ház, annyi kovász, és kezdtem kapisgálni a dolgot. Az első kenyeremnek nem adtam elég időt, de ehető lett. Láttam, hogy jó az irány, és mindig igazítottam egy kicsit a technológián. Arra is rájöttem, hogy a teljes kiőrlésű liszttel is nagyon sok a gond. A benne lévő korpa cellulózai oldhatatlanok, nem táplálnak, és az emésztőrendszerünk jó baktériumainak se használnak. Ráadásul gombatoxinok vagy növényvédő maradványok is megtapadhatnak rajta. Miattuk a kovász érése is nehezen indul be, éppen ezért a lisztem bio, és nem teljes kiőrlésű.

Fotó: Dodó Ferenc

Kedvenc patikusunk elmondta: általában hetente süt, de készített kovász felhasználásával már kalácsot és pogácsát is. Amint jól begyakorolta ezeket, jönnek majd az új, kovászos kalács és pogácsa tanfolyamok. – Azért kezdtem el videózni, mert azt gondoltam, ha nekem megy a sütés, másnak is menni fog. A feleségem, Melinda az operatőröm, egyébként ő a főzés mestere, én pedig a sütéssel segítem. A gyakorlatlanságaimat se takargatom, hiszen így én is kapok jó tanácsokat – „dagaszd tovább és könnyebben kijön a tálból, a sütőbe tegyél vizet egy edénybe” – másokat pedig bátorít az elszántságom. Mivel személyi edző is vagyok, a konditeremben a hölgyek most már a sütésről is kikérik a tanácsaimat.

MJ

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a szon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!