2019.07.19. 16:27
Tarolt a nagykállói orchidea
Jónás Sándor személyesen nem tudott részt venni a versenyen, az orchideák postán értek célt.
Jónás Sándor balján az elismerések, jobb kezében pedig a Németországban is megsüvegelt orchideafaj, mely egy tenyérnyi akácfa kérgén él
Veni, vidi, vici. A nagykállói orchidea jött, látott és győzött. S ha már a latin nyelvnél tartunk: a cikk kiindulási pontjául szolgáló Schoenorchis fragrans egy németországi versenyen tarolt, két serleget is hazahozott a unterwösseni versenyről, melyen hagyományosan három ország orchideái mérik össze, mondjuk úgy, szépségüket.
Kiszökött a táborból
De vegye itt át a szót a Nagykállóban nevelkedett orchideák büszke tulajdonosa, Jónás Sándor, akinek a munkásságáról már korábban is beszámoltunk: a nagykállói kertbarát édesapjának az egyetemi tanár ismerőse, dr. Rimóczi Imre révén szeretett bele az orchideákba. Volt olyan, hogy tőle kunyerált el egy-két egyedet. Egyszer a csillebérci táborból is kiszökött a Szent-Györgyi Albert-díjas botanikushoz, csak azért, hogy orchideát láthasson. Jónás Sándor gyűjteménye közel 1000 fajtát számlál, az egyedek közt találunk pár milliméteres, ahogy húsz centiméteres virágátmérőjű példányt is, de a színskála is pazar: az üvegház tavasszal (a teljesség igénye nélkül) fehér, lila és rózsaszín színben pompázik. Most – a magyar elnevezéssel egyébként nem rendelkező – Schoenorchis fragrans a legnagyobb büszkesége, nem véletlenül.
Három ország virágai
– A Magyar Orchidea Társaság révén neveztem a hagyományos unterwösseni versenyre, ahol évről évre a német, az osztrák és a magyar orchideák mérettetnek meg. Én magam a munkahelyi elfoglaltságom miatt nem tudtam részt venni a rendkívül nívós seregszemlén, így postán adtam fel a növényeimet, melyek közül egy sajnos annyira megsérült, hogy nem volt már alkalmas a versenyzésre. Az orchideáimat a Magyar Orchidea Társaság vezetősége képviselte, akik szintén elismerték azt orchideám szépségét és a munkámat. A virág egyébként különböző kategóriákban négy elismerést is kapott, köztük a legeredményesebb magyar virágét is, ami nagy szó, mert hazánkat közel harminc orchideafaj képviselte a németországi versenyen. Számítottam rá, hogy a miniorchideák csoportjába tartozó Schoenorchis fragransommal sikeres lehetek, mert méretében Magyarországon nincs ehhez hasonlítható egyed, 13 fürtjével és fürtönként 15–20 virággal. Egyébként ez a német verseny kimondottan rangosnak számít, ráadásul arrafelé sokkal több időt, pénzt és energiát tudnak a gyűjtők az orchideatermesztésbe befektetni, ezért is nagy szó az, amit elértem – büszkélkedett joggal lapunknak a nagykállói férfi, Jónás Sándor, az orchideák szerelmese.
Schoenorchis fragrans
A gyűjtők körében legismertebb és legtöbbet emlegetett faj, melynek őshazája India, Thaiföld, Burma, Kína és Vietnám. Ha Schoenorchisokról beszélünk, mindenkinek ez a faj jut legelőször eszébe, amely kb. 1,5 centiméteres sűrűn elhelyezkedő, húsos leveleivel úgy néz ki, mint egy minivanda. Nyáron virágzik, egyszerre több, szakállszerű fürtöt hoz, melyek színe az igen ritka fehértől a gyakoribb rózsaszínig terjed, maximum 20 virágosak, és nevéből adódóan illatosak. Fényigénye magas, 13–17 ezer lux, és igényli a 10–12 órás megvilágítást. Mint minden blokkon tartott orchidea, a fragrans is szereti a magasabb páratartalmat és a sűrűbb öntözést, mint cserépben tartott egyéb társaik. Téli időszakban kevesebb és 25 fokra melegített esővízzel célszerű öntözni, napsütéstől és hőmérséklettől függően 3–7 naponta. Öntözni a reggeli órákban öntözzük, mert a levélközökben megálló víz miatt hajlamos a rothadásra. Hőigénye viszonylag magas, meleg-, mérsékelt házi tartást igényel, ennek megfelelően télen is érdemes minimum 16-17 fokon tartani az üvegházban.