2021.03.14. 09:20
Pályázatokkal, táborokkal járulnak hozzá a mesterutánpótláshoz
A Hagyományok Háza pályázatokkal, táborok szervezésével, kiállításokkal támogatja a hagyományos mesterségek folytatóit.
Forrás: Hagyományok Háza
– A Hagyományok Háza a kiállítások rendezésében nyújt egyrészt lehetőséget, hogy különböző alkotók, s alkotó közösségek tevékenységét a szélesebb közönségnek is bemutathassuk. Ennek egyik formája a Népművészet Mestereinek és a népművészeti egyesületeknek a bemutatkozása. Adott esetben emlékkiállítások is reprezentálhatják művészek életpályáját, máskor olyan új és örömteli eseményekre reflektálhatunk bemutatóval, amikor egy tájegység, vagy alkotó közösség felkerül az UNESCO szellemi kulturális örökségének listájára – adott áttekintést a tevékenységekről Pölös Andrea néprajzkutató-muzeológus.
Az intézmény hat szakágban hirdet meg pályázatot, évente kettőt:
Sajnos a vírushelyzet sok kezdeményezésüket visszavetette. A hazaiak mellett nemzetközi kiállításokon is részt vesznek. Két évvel ezelőtt hunyt el Les Gábor, a kiváló nagybányai születésű fazekasmester, kinek emlékére a nagyszebeni ASTRA Múzeumban szerveznének retrospektív tárlatot.
A fazekasok lehetőséget kaptak, hogy Spanyolországban, a Tarragona megyei La Galera vásárán 2015-ben díszvendégként vehessenek részt. Hat fazekas, az ország minden részéből kelt útra, a példás fogadtatás és
a kialakított kapcsolatok nyomán részvételük Katalónia legjelentősebb fazekas bemutatóján immár hagyománnyá vált.
A Nemzeti Tehetség Program keretében 2014 óta a Hagyományok Háza meghívásos pályázaton – egyre bővülő lehetőségekkel – vesz részt. Ismert már az idei táborok és tehetségkutató programok feltételei, a vírushelyzet javulásával reménykednek, hogy terveik is megvalósulhatnak.
Hat éve fazekas táborokat szerveznek Magyarszombatfán Albert Attila fazekasmester szakmai vezetésével, és Dr. Nagy Zoltán néprajzkutató elméleti előadásaival, amin a Győri Kovács Margit Iparművészeti Szakgimnázium és a Nádudvari Népi Kézműves Szakgimnázium és Kollégium vizsga előtt álló fazekastanulói is részt vesznek.
A tanítványok így elméleti és gyakorlati tapasztalatokkal gazdagodva állhatnak a vizsgáztatók elé. A közös műhelymunka, a sikerélmények segítséget nyújtanak a résztvevőknek, hogy később önálló műhelyükben kamatoztassák a megszerzett tudást.
Borítókép: Illusztrációfotó / Hagyományok Háza