2011.09.25. 18:21
A kismama védettséget élvezne
Debrecen - A Munka Törvénykönyv legújabb tervezete számos ponton puhított a júliusi, társadalmi vitára bocsátott munkaanyagon; továbbra sem lehetne felmondani a kismamáknak, bizonyos feltételek mellett védettség alatt maradnának a nyugdíj előtt álló munkavállalók és nem csökkenne a szabadságok mértéke.
Debrecen - A Munka Törvénykönyv legújabb tervezete számos ponton puhított a júliusi, társadalmi vitára bocsátott munkaanyagon; továbbra sem lehetne felmondani a kismamáknak, bizonyos feltételek mellett védettség alatt maradnának a nyugdíj előtt álló munkavállalók és nem csökkenne a szabadságok mértéke. A rendelkezések ugyanakkor számos kérdést vethetnek fel a munkáltatók részéről a megvalósíthatóság oldaláról.
Párbeszéd kellene
„Több európai országhoz hasonlóan, Magyarországon is növelni kellene az ágazati munkáltatói érdekképviseletek és a szakszervezetek részvételével működő ágazati párbeszéd bizottságok szerepét, ez a jelenlegi rendszerhez képest hatékonyabb és gyorsabb megegyezéshez vezethetne. Emellett, bizonyos rendelkezéseket, amelyek iparáganként más-más jelentőséggel bírnak, ilyen a munkaidő, a rendkívüli munkavégzés vagy a pótlékok, ki kellene venni a Munkatörvénykönyvből, és ágazati vagy helyi szintű kollektív szerződésekben szabályozni.” – hangsúlyozza dr. Zempléni Kinga, a PRK Partners-Fábry és Társai Ügyvédi Iroda munkajogi partnere.
Lesz "védett kor"
A legújabb tervezet szerint várandósság, szülési szabadság, továbbá a gyermek gondozása céljából az anya által igénybe vett fizetés nélküli szabadság időtartama alatt a munkaviszony felmondással nem szüntethető meg. Ha azonban a kismama a gyermek három éves koráig visszatérne dolgozni, úgy nem állna teljes munkajogi védelem alatt és a munkaviszonyát az alábbi esetekben meg lehetne szüntetni: rendkívüli felmondás, a munkavállaló alkalmatlan a munkavégzésre (rendes felmondás), vagy a munkáltató működésével összefüggő ok miatt. Ez utóbbi esetben azonban a munkáltatót a kismama felé a végzettségének, gyakorlatának megfelelő munkakör felajánlási kötelezettség terheli. Mivel a legtöbb munkaviszony felmondási indoka működéssel összefüggő ok, és általában nem szokott felajánlható munkakör lenni, ezért kérdéses, hogy fog ez működni. Visszakerült a tervezetbe a „védett kor” intézménye. A védett korban lévő munkavállaló munkaviszonyát is ugyanolyan feltételekkel lehetne megszüntetni, mint a fizetés nélküli szabadságát megszakító kismamákét. Amennyiben tehát a védett kort betöltött és nyugdíjasnak nem minősülő munkavállaló határozatlan időtartamú munkaviszonya a munkáltató működésével összefüggő okok miatt szűnne meg, akkor a munkáltató köteles lenne a végzettségének megfelelő munkakört felajánlani. HBN