2011.07.14. 12:00
Nem győzi takargatni a dinnyéit Győri Lajos dinnyésgazda
Aradványpuszta - Noha Győri Lajos húsz hektáros dinnyeültetvényén csak jó egy hét múlva kezdődhet a szüret, a gazda meglehetős pesszimizmussal tekint a közeli jövőbe.
Aradványpuszta - Noha Győri Lajos húsz hektáros dinnyeültetvényén csak jó egy hét múlva kezdődhet a szüret, a gazda meglehetős pesszimizmussal tekint a közeli jövőbe.- Kereskedők megkerestek már, de konkrét árajánlatot nem tettek, csupán halovány célozgatásokat arra, hogy bizony még lejjebb kell menni az árral, ha el akarjuk adni a termést - utalt a várható fejleményekre a gazda, akinek a kamionos dinnyéért (így hívják az exportra kerülő árut) kilónként legalább 35-40, a belföldiért pedig 45-50 forintot kellene kapni ahhoz, hogy (szavai szerint) maradjon is rajta némi haszon.
Éjjel kell locsolni - tudtuk meg Győri Lajos dinnyés gazdától
Amikor legutóbb úgy másfél hete beszéltünk, Győri Lajos még 600 ezer forint körüli önköltséggel kalkulált hektáronként, ma azonban már látszik, hogy ennyiből nem tud kijönni.
"Ebben a nagy kánikulában szalmával igyekszünk letakarni a dinnyét, csak hát húsz hektáron takargatni a gyümölcsöt nem kétforintos játék. Éjjel meg locsolni kell, csakhogy előtte a nagy tóból átszivattyúzzuk a vizet, hiszen a hideg víz se tenne jót az állománynak" - avatott be a szakma fortélyaiba a termelő, aki a fiaival közösen tavaly még 42 hektáron dinnyézett, idén már csak 20 hektáron foglalkozik vele, de jövőre újabb drasztikus területcsökkentésre készül.
Dömpingártól félnek
- Ha a kereskedők megint elkövetik ugyanazt a csúfságot velünk, amit tavaly ilyenkor, akkor jövőre már csak két-három hektáron ültetek dinnyét, és elmérem valamennyit az út szélén magam - vetítette előre a gazda, és amikor rákérdeztünk, hogy milyen csúfság is esett meg vele, újabb nagy levegőt véve folytatta.
Elmondta, hogy éppen akkor, amikorra a hajdú-bihari dinnye beérett, egyes kereskedők elárasztották a piacot a 12 forintért összevásárolt román meg ukrán áruval, hát persze, hogy lezuhant itthon is a felvásárlási ár 13 forintra.
Győriéknél még csak készülődnek a szüretre, de a családfő attól tart, hogy a kamionos dinnye kilójáért legfeljebb 25, a belföldiért meg 30 forintot kínálnak majd a föld szélén a kereskedők. Ezt azért is gyalázatosnak tartaná, mert egy szem görögdinnyemag ára 24 forint.
Nagy veszteség a termelőknek
– Az idén jobb volt az idő, és persze nagyon fontos a trágyázás – kaptunk választ Dankó Attila veresegyházi kereskedőtől arra a kérdésre, mi az oka, hogy most ilyen nagyra nőttek a dinnyék.
– Az első kötésnél – ami az első leszedést jelenti – mindig nagyobbak, de természetesen a jó idő is kedvezően hat a méretükre – jegyezte meg Gargya Mihályné téglási őstermelő. – Húsz éve élünk dinnyetermelésből, a tavalyi esztendő nagyon veszteséges volt: 80 százalékát elpusztította az eső – tette hozzá.
2010-ben szezonkezdéskor 130 forint volt a görögdinnye kilója, az idén 100-zal kezdődött. Ennek az az oka, hogy még mindig sokat hoznak külföldről, ami lenyomja az árat, mivel a vevők olcsóbban hozzájutnak a szupermarketekben. További aggodalomra ad okot, hogy a kamionokra 15 forintért veszik kilóját, ami hihetetlen veszteséget jelent a termelőnek – mondták el az újságírónak.