2020.02.19. 11:27
Magyarság és hit a Csendes-óceán partján
A Magyar Köztársasági Érdemrend lovagkeresztjével kitüntetett kaliforniai magyar bencés, Németh Maurus OSB Göcsejből indult, 1956 sorsfordítói a nagyvilágba vetették, és nyolcvankét évesen sem választja a tétlenséget.
Forrás: Mandiner
Fotó: Woodside Priory School
Van egy magyar iskola, a Woodside Priory School, amelyet 1956-os emigráns magyar bencések alapítottak a kaliforniai Portola Valley-ben, a Szilícium-völgy szívében, félúton San Francisco és San José között. Az iskola azóta is a magyar élet központja a San Francisco-öböl környékén – írja Kohán Mátyás a Mandiner cikkében.
Az intézmény egykori tanítója Maurus atya, a nyolcvankét éves bencés öt országban élt, és háromnak volt állampolgára. Egy kilométert sem tett meg ok, cél és hivatás nélkül. 1937-ben egy kis göcseji faluban, Hahóton született – még Németh Bélaként. Az 1956-os forradalom leverése után Vancouverben telepedett le.
Először epret szedett a földeken, aztán krampácsolt a vasúton, favágónak állt, éveket élt a kanadai vadonban, majd visszatért a civilizációba. Növényexporttal kezdett foglalkozni Vancouverben, és
kereste a helyi magyar életet, ami akkoriban egy székely pap által tartott magyar misét jelentett vasárnaponként – a német templomban.
Lett aztán magyar templom is a városban, csak pap nem jutott bele.
Németh Béla ekkorra már hallott a Woodside Priory School létezéséről. 1962-ben öt éve volt annak, hogy Jávor Egon vezetésével hét emigráns pannonhalmi bencés szerzetes kolostort és iskolát alapított egy ranch helyén, a Santa Cruz-hegység keleti lejtőjén. A Woodside Priory szerzetese lett, majd filozófiából és biológiából diplomázott.
Vasárnaponként misét tart, prédikál, esket és temet
Maurus atyaként 1994-ben vette át a Magyar Katolikus Missziót, amely a San Francisco-öböl öt-hatezresre becsült magyarságának a lelki és kulturális központja. Azóta is fáradhatatlanul szervez-tervez: gondját viseli a magyar ösztöndíjas diákoknak, minden vasárnap misét tart, prédikál, továbbá esket és temet.
A Prioryban otthont ad az öbölvidéki magyar cserkészeknek és a Kányádi Sándor Magyar Iskolának, jótékonysági disznótoros vacsorát, Szent István-napi pikniket és Magyar örökség fesztivált szervez, magyar művészeket hív Kaliforniába, politikusokat lát vendégül, és – bár néhány éve már nem tanít, azért – minden létező bizottság tagjaként rajta tartja a kezét az iskola ütőerén.
A Mandiner cikke itt olvasható.
Borítókép: Maurus atya, a Magyar Katolikus Misszió vezetője