2024.08.06. 06:00
Robotkutya takarítja fel az olasz tengerparton az eldobott csikkeket (videó)
A lábaira szerelt porszívóival takarítja a strandokat: Genovában már kevesebb cigarettacsikk szennyezi a partot.
Forrás: IIT Claudio Semini
A cigarettacsikk a második leggyakoribb szemét a világon: az évente elszívott hatbillió cigarettából becslések szerint több mint 4 billiót csak úgy a földre dobnak, ami hétszáznál többféle mérgező vegyszert juttat a környezetbe. Ezek eljutnak az emberek tüdejébe, rombolják az ökoszisztémát és ocsmány látványt nyújtanak.
A genovai Olasz Technológiai Intézet (IIT) Dynamic Legged Systems részlegének robotikusai új platformot fejlesztettek: négylábú barátunk a lábához erősített porszívókkal tünteti el a cigarettacsikkeket.
Természetesen léteznek sokkal hatékonyabb automaták, de azok kerekeken mozognak, és nem tudnak működni strandon (és Genova sok gyönyörű lépcsősorán).
Az IIT Claudio Semini laboratóriumában készült robotot VERO-nak (Vacuum-cleaner Equipped RObot) hívják. A robotkutya a Unitree AlienGo-ján alapul, hátára szerelt porszívóval. A vákuummal dolgozó tömlőket a lábához rögzítették. Az egyedi 3D-nyomtatott szívókat a talaj közelében vannak, a robot nem akad meg előrehaladás közben. Robotunk fáradhatatlanul keresi és önállóan megtalálja a szemetet a földön.
Miután kezelője kijelöli a tisztítandó területet, VERO önállóan dolgozik. A teljes terület felfedezéséhez szükséges útvonal kiszámítása után a fedélzeti kameráit és neurális hálózatot használja a cigarettacsikkek észlelésére. Ez sokkal bonyolultabb feladat, mint amilyennek elsőre hangzik, mert bár sok cigarettacsikk van a földön, és bár mindegyik nagyjából ugyanúgy néz ki, a rendszernek egyenként pontosan azonosítania kell azokat.
Munka közben VERO az egyik lábának vákuumoldalát teszi a kiszemelt cigarettacsikkhez, miközben azért biztonságos, stabil pózt kell kiszámítania fémtestének. Takarítania kell homokon, lépcsőn, egyenetlen felületeken, ezért a robotnak gondos számításokat kell végeznie, hogy ne essen el a különböző struktúrájú talajokon. Vizsgálódását az állára szerelt Intel RealSense mélységkamera finomítja.
A cigarettacsikkek 90 százalékát képes sikeresen összegyűjteni. Nem túl gyorsan, de roppant kitartóan végzi munkáját.
Nyilván sokkal többről van szó, mint cigarettacsikkek szedéséről: a kutatók számos egyéb lehetséges felhasználási lehetőséget javasolnak, beleértve a gyomok permetezését a szántóföldeken, az építmények repedéseinek vizsgálatát, vagy éppen a szögek és szegecsek elhelyezését az épületeken.
Mivel a robotok négylábúak, potenciálisan négy teljesen különböző eszközzel lehetnek felszerelve. A VERO szoftverét módosítani lehet, hogy alkalmazkodjon új teendőkhöz.
Digitália
- Segítség! Houston, idefent az agyunk nem működik jól
- Akkor most utáljuk a karácsonyi videót?
- „Kérlek, halj meg!” – mi is megkérdeztük, miért adott ilyen tanácsot a chatbot egy egyetemistának
- Hogyan műt ez a robot csupán videókból tanulva úgy, mint az emberi orvosok?
- Ki hinné? Az első tömeges virtuális találkozót 1916-ban tartották