2023.04.20. 06:00
Ne használjon ingyenes nyilvános mobiltöltőt!
Elsőre talán furcsán hangzik: miért is ne használnánk? Pedig a figyelmeztetést az FBI adta ki, hivatalosan.
Forrás: Shutterstock
Fotó: Kateryna Onyshchuk
Manapság már mindenki magával hordja okostelefonját, tabletjét, jön a nyár, az utazások, és útközben rohanunk töltőhelyet keresni, ha a készülék merülni kezd. A kirándulóhelyeken, éttermekben, parkokban, kávézókban, reptereken ott kínálja magát az USB-port a töltéshez. Ne használjuk! – figyelmeztet az FBI.
Ellophatják az adatainkat, ha ingyenes nyilvános töltőállomást használunk
Az USB-töltőport vagy -kábel használatával végzett hackelést juicejacking támadásnak nevezik. Az átverés technikailag azon alapul, hogy az USB-kábelen nemcsak áram folyhat, hanem adatkommunikáció is megy rajta. Korántsem biztos, hogy amikor a töltőporthoz csatlakoztatjuk a készüléket, akkor csak és kizárólag töltés zajlik.
Ha rosszindulatú személy speciálisan kialakított töltőállomást vagy -kábelt használ, akkor fennáll annak a veszélye, hogy rosszindulatú programokat küldenek az eszközünkre.
Rosszindulatú programmal fertőzött mobilunkat le tudják előlünk zárni vagy ellophatják a felhasználói jelszavainkat, személyes adatainkat. Ez valójában egy régi sztori: a juicejacking támadás fogalma 2011 óta ismert. Ennek ellenére sokan nem figyelnek erre, s mostanság el is szaporodtak az ilyen hackelések.
Az ilyen támadások azért olyan hatékonyak, mert az USB-C, az USB-3, valamint az iPhone és az iPad által használt lightning port kettős célt szolgál: egyaránt vannak érintkezőik a tápellátásra és az adatok továbbítására.
Ne bízzunk a nyilvános töltőkben!
A hackelés megakadályozására vigyünk magunkkal külső akkumulátort, power banket, vagy olyan kábelt – ez az olcsóbbik fajta, kapható –, amelyik csak adattovábbításra alkalmas. Netán töltsük a telefont közvetlenül a fali konnektorból, ami biztosan csak áramot tud szállítani, adatot nem.
Digitália
- Akkor most utáljuk a karácsonyi videót?
- „Kérlek, halj meg!” – mi is megkérdeztük, miért adott ilyen tanácsot a chatbot egy egyetemistának
- Hogyan műt ez a robot csupán videókból tanulva úgy, mint az emberi orvosok?
- Ki hinné? Az első tömeges virtuális találkozót 1916-ban tartották
- Black Friday: még egy esetleges csalódás sem veszi el a magyarok vásárlási kedvét