Borsod-Abaúj-Zemplén

2011.10.28. 16:42

Leállhat-e a Tiszai Erőmű?

Budapest, Miskolc, Tiszaújváros - A berentei és a tiszapalkonyai után veszélyben az AES harmadik, tiszaújvárosi erőműve is?

Budapest, Miskolc, Tiszaújváros - A berentei és a tiszapalkonyai után veszélyben az AES harmadik, tiszaújvárosi erőműve is?

Hetek óta arról beszélnek, hogy az amerikai AES Corporation – amely három régiónkbeli erőműnek is tulajdonosa – fontolgatja kivonulását a magyar energetikai piacról. Ternészetesen egyik első dolgunk az volt, hogy a leginkább érintettet – az AES magyarországi vezetését – megkérdezük, hogy van-e bármi való alapja a híresztelésnek. A társaság kommunikációs ügynökségén keresztül két héttel ezelőtt feltett kérdésekre a mai napig nem kaptunk választ. Így az utóbbi hónapok történéseire, illetve a különböző fórumokon nyilvánosságra jutott eregiapolitikai és szakmai véleményekre, nyilatkozatokra tudunk hagyatkozni.

Az már jó fél éve tudott, hogy az AES lemondott tiszalakonyai és betentei – hagyományos – szén, fa és biomassza tüzelésű erőműveinek üzelemtetéséről. Vevőt is kerestek az erőművekre. A Borsodi Energetikai Kft. és dolgozóinak sorsa azonban nem fordult jó irányba, mert az adásvételi szerződés – a Magyar Energia Hivatal igenlő válasza hiányában – nem köttethetett meg. Közben a kft. csődbe ment és a csődegyezségi tárgyalások sem vezettek eredményre és a napokba akár a felszámolás tényét is megállapíthatja a bíróság. Mivel az erőművek hosszú hónapok óta nem működnek, a dolgozók valószínűleg munkahely nélkül maradnak, csak elmaradt fizetésük pótlására van némi esély.

Inlább külföldről vásárolnak

Ebben a helyzetben nem volt túl szívderítő, amit néhány héttel ezelőtti sajtótájékoztatóján mondott Kovács Tibor tiszaújvárosi országgyűlési képviselő, a parlament energetikával foglalkozó bizottságának tagja mondott sajtótájékoztatóján: „Tönkre mehetnek azok a hazai erőművek, amelyek ugyan képesek lennének nagyobb kapacitással üzemelni, de nem tehetik, mert az Magyar Villamosművek nem tőlük, hanem külföldről vásárol áramot (elmondások szerint az áramszükséglet 40 százaléka származik külföldről – például Ukrajnálból – és a hazainál alacsonyabb áron jutnak hozzá - a szerk.). Ilyen helyzetben van az AES tiszaújvárosi Tisza II erőműve, amelyet – jelenlegi alacsony kapacitás-kihasználtsága miatt – egyszerűen nem éri meg üzemeltetnie a tulajdonosnak. Ha bekövetkezne a legrosszabb, az erőmű leállítása, az egész megyei energetikai ipar kerülne veszélybe.” Az okok között említette meg Kovács Tibor, hogy a Tisza II. esetleges leállása hátrányosan érintené például a Mol Zrt. Tiszai Finomítóját, vagy TVK-t, mert az erőmű biztosítja a vegyikombinát működtetéséhez szükséges iparivizet.

„A kormány odafigyel...”

Mint kiderült, Kovács Tibor a problémát azonnali kérdés formájában az Országgyűlésben is felvetette. A nemzeti fejlesztési miniszter nevéven Fónagy János államtitkár adott választ. Elmondta többek között, hogy úgy véli, hogy „a befektetők a működésre fordítandó pénzeket csökkentették, a két erőművet (berentei és tiszapalkonyai – a szerk.) csak újabb tőkeinjekcióval lehetett volna működtetni, és az amerikai tulajdonosok ezt már nem akarták vállalni. Ennek megfelelően megkezdték a piacról való kivonulást.” Az államtitkár a társaság értékesítésével való próbálkozást a későbbi, a jogszabály alapján általuk vállalandó rekultivációs költségek elkerülésenek számlájára írta. „A kormány ezekre odafigyel. – mondta Fónagy János – Nem véletlen, hogy előtérbe helyezték az energiapiac lehetőség szerinti állami körbe vonását, és ehhez a szükséges lépéseket megkezdték.”

Igazi szakmai befektető kell

A www.tiszaujvaros.hu portálon olvasható Schwardy Miklós, a Tiszai Erőmű Rt. utolsó vezérigazgatójának véleménye – nyílt levele –, amely szerint nem lenne baj, ha távoznának az energetikai befektetők, mert igazi szakmai befektetőkkel rentábilisan működtethetőek lennének erőműveink.

„Meggyőződésem, hogy az erőműveinket jövőben gyűszűnyi gyakorlati ésszel, kellő politikai akarattal ismét nyereségessé, prosperáló erőművé lehet alakítani piaci viszonyoknak megfelelő feltételekkel, banki finanszírozásra alkalmas projektekkel – vélekedik az ex-vezérigazgató. – Ilyen szempontból a pénzügyi befektető – AES – távozása még szerencsés momentummá válhat. Csak végre kell hajtani azokat az elképzeléseket, amelyek még a privatizáció előtt megszülettek. Ilyen megoldásokra viszont nem pénzügyi befektetőkre, hanem szakmai befektetőkre van szükség, amit a leghatékonyabban a magyar állam közreműködésével kellene végrehajtani.”

 

Levél a miniszternek és a főigazgatónak

A Tiszapalkonyai Hőerőmű és a Tisza II. Erőmű körüli fejleményekről, azok gazdasági és biztonsági összefüggéseiről igyekszik tájékozódni Bráz György polgármester is – tudtuk meg Tiszaújváros internetes honlapjáról. „Hallani sok mindent a régi és az új erőműről, éppen ezért levelet fogok írni Fellegi Tamás nemzeti fejlesztési miniszternek, illetve Bakondy György katasztrófavédelmi főigazgatónak. Arra kérem őket, hogy vizsgálják meg a kialakult és a lehetséges helyzetet, azok összefüggéseit, esetleges hatásait. Az illetékes állami szervezeteket – a minisztériumot, a katasztrófavédelmet – arra kérem, hogy segítsenek abban, hogy sem gazdasági, sem biztonsági szempontból ne legyenek káros hatásai ennek az ügynek, ne vetődjenek fel problémák a város életében, működésében” – nyilatkozta a polgármester.

 

ÉM-SZB


Leáll az AES két erőműve

Tiszapalkonya - Az AES leállítja és értékesíti a Tiszapalkonyai és a Borsodi erőműveket.


Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a szon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!