Borsod-Abaúj-Zemplén

2008.07.03. 18:20

Nem könnyű az orvvadászok tettenérése...

<p>Kánó, Szalonna, Perkupa, Sajókaza - Az orvvadászok leleplezése nagyon nehéz, mert ugyan sokan tudnak a létezésükről, ám mégsem könnyű a tettenérés. Foltot ejtenek a szakmán.</p>

Ennek oka, az, hogy válogatás nélkül, busás haszonszerzés reményében többnyire megrendelésre gyilkolják le az állatokat. A Felsőtelekes környéki eset csak egy a sok közül, annyiban azonban különbözik a hétköznapi ügyektől, hogy itt idegenlégiós harci eszközöket is bevetettek az elkövetők, másrészt a sikeres rendőri akciónak köszönhetően lebuktak a vadak ellen irtóhadjáratot folytatók. Ez a vidék vaddisznóból átlagon felülien ellátott, szarvasból, őzből kevésbé.

A portálról értesült

Vadász István, a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Vadászati Felügyelőség osztályvezetője szerint 4-5 észak-borsodi vadásztársaság - ezek tulajdonosi alapon működő közösségek - területe lehet érintett a legutóbbi orvvadászatos botrányban. Az internetes hírportálról és a sajtóból értesült az újabb károkozásról. A lefoglalt vadhús és trófea dolgában mi tudnánk szakszerűen megállapítani az értéküket, mégsem értesített bennünket a rendőrség - mondja. A jól előkészített munka meghozta az eredményét. Nem most találkozunk először az orvvadászokkal, még az embereiket is ismerjük, de szinte tehetetlenek vagyunk ellenük, mert meg is kell őket fogni, tetten érni és ez nem olyan egyszerű - állapítja meg. Most egyébként vaddisznóra és őzbakra lehet vadászni. A kárra csak tippelni lehet, nemcsak a vadhús és a trófea a lényeges, a vadnak is van eszmei értéke.

Ez milliós nagyságrenddel mérhető. A vadászatra jogosult gazdálkodik a területén, a vadgazdák bevételi lehetőségeinek egy részét azonban megcsapolják az orvvadászok. Amit ők tesznek az nem vadászat, olyan mint amikor a vágóhídon levágják az állatokat. Korszerű technikával felszerelve - például éjjel látóval - lemészárolják az útjukba kerülő vadakat az éj leple alatt vagy hajnalban. Sajnálatos, hogy megyénkben gyakorta megtörténik ez. Néha megbuknak az elkövetők, de nincs példás büntetés, mely elrettentené őket.
Nem azért csinálják, hogy legyen otthon egy kis vadhús, ebből egészítik ki a jövedelmüket. Évente több tíz milliós a kár megyénkben, országosan eléri a több száz millió forintot is.

Ez egy roppant szubjektív dolog - fogalmaz Bokros Lajos kánói erdész. Nem szívesen nyilatkoznék, amíg jogerősen nincs lezárva az ügy. Annyit azért elmondhatok, hogy volt sejtésünk az illegális működésről. Jelentős a tenyészérték-veszteség, ez a legnagyobb kár, mivel nem szakszerűen vették ki az állományból a selejtest. A jogutód nélkül megszűnt Aggtelek és Vidéke
Vadásztársaság
területén is előfordultak két éve hasonló esetek, sajnos nem kapták meg érte a méltó büntetést.

Lakatos István, a Sajókazai Sólyom Vadásztársaság vadászmestere arról tájékoztatta portálunkat, hogy 14 községben illetékesek és 6200 hektáron folytatnak vadgazdálkodást. Az a határozott véleménye, hogy nem elég lekövetőknek lenni, azaz a megelőzés a fontos. Az orvvadászokkal szemben csak társadalmi összefogással, valamint a jákfalvai polgárőrséggel, a rudabányai és a sajókazai rendőrőrssel együttműködve érhetnek el sikereket. Idén két feljelentést tettek. Felsőnyárád külterületén egy őzet, Jákfalvánál pedig egy szarvast fogtak hurokba. Egymilliót megközelítő a kár. Ősszel Rudabányán történt hurkos elfogás. Ugyanitt egy tanyán három hónapja három vemhes tehenet lőttek ki.

A putnoki megyei vadásznapon avatták vadásszá a szalonnai  Varga Bernadettet. Megemlített néhány konkrét esetet. Szendrő határában két hete egy őzsutát és egy őzbakot ejtettek el a vadorzók. Az őzsuta vadászati idénye egyébként október 1. és február 28. között van. A vadászati idényeket a földművelésügyi miniszter a vadállomány megóvása érdekében állapítja meg, és a két hete elejtett suta is bizonyítja, hogy a vadorzók a rendeletben megállapított idények figyelembe vétele nélkül lövik le az eléjük kerülő vadat. A vaddisznó kan, süldő és malac egész évben vadászható vadfaj, viszont a koca csak május 1. és január 31. között. Jellemző, hogy a vadorzók ezt a pár, malacos kocát kímélő hónapot sem veszik figyelembe. (Az vaddisznó ellési időszaka nagyrészt a február és május közötti hónapokra esik.)

Technikailag jóval előrébb

Ugyanaz a helyzet, mint a bűnözőkkel, technikailag jóval előrébb járnak az orvvadászok, hiába észleljük a helyszínen a nyomokat, mint a kámfor eltűnnek előlünk - adja meg a kristálytiszta diagnózist Varga Barna, aki a Perkupai Egyetértés Vadásztársaság és a Négy Évszak VT - amely Martonyi, Meszes, Galvács , Szendrő és Szuhogy körzetében tevékenykedik - elnöke. A tilalmi időben szoptatós őzet lőttek meg az orvvadászok és őzbakot. Nem a trófeákra hajtanak, az üzleti értékesítés a fő szempont. Szóbeszéd szerint a környéken elejtett szarvasok húsát még a Balaton környékén is értékesítették, illetve feldolgozták. Az orvvadászat tehát létezik, hol itt, hol ott bukkan fel. Több száz ezer forinttól milliókra tehető a kár, az ellenőrzések fokozása ellenére is növekszik a veszteség. Többnyire este tíz és hajnali kettő között mozognak.
Sajnos túljárnak az eszünkön, mert jelenleg nincs olyan eszköz a kezünkben, amellyel megakadályozhatnánk pusztító tevékenységüket - vonja meg a mérleget Varga Barna.

B. Gy.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a szon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!